Register

A password will be e-mailed to you.

Pokračujeme druhou časťou článku, v ktorom sme sa rozhodli zamerať na najkontroverznejšie hry všetkých čias. Prvú časť článku si môžete prečítať na tomto odkaze.

Postal – 1997 – Postal jednoznačne patrí medzi najkontroverznejšie herné série. Postal 2 vydaný v roku 2003 zachádzal ešte ďalej ako jednotka. Paradoxne v ňom nemusíte zabiť nikoho. Ale môžete  – vŕšiť sa dá na nevinných občanoch, policajtoch, zvieratách, hra je plná nechutností, vulgarít, rasizmu, užívania drog a morbídneho humoru. Verejnosť bola zhrozená.

Postal

Grand Theft Auto – 1997 – Pravdepodobne najkontroverznejšia herná séria všetkých čias. Už v 2D verziách ste mohli zabíjať, prechádzať chodcov v meste, či redukovať rady policajtov. Spomeňme však aj novšie diely. Grand Theft Auto: San Andreas vyvolal veľký rozruch skrytým kódom, ktorý viedol k vytvoreniu Hot Coffee módu so sexuálnymi scénami a štúdio Rockstar z toho malo veľké problémy a viedlo to aj k prehodnoteniu ratingu. A čo potom najnovší prírastok Grand Theft Auto V, v ktorom v rámci misie „By the Book“ priamo využívate mučiace techniky. Čím nás prekvapí šiesty diel?

GTA

Ethnic Cleansing – 2002 – Stačí sa pozrieť už na názov a pochopíte. V samotnej hre sa môžete stať neo-nacistom, skinheadom, či členom Kukluxklanu a likvidovať v jednom leveli “ menšiny, vrátane Židov. Ruka v ruke s námetom ide aj podradné technické spracovanie a je vrcholom drzosti, že za niečo také si amatérski vývojári pýtali relatívne vysokú čiastku.

Ethnic Cleansing

Manhunt – 2003 – V Manhunte hráte väzňa odsúdeného na smrť, ktorý však dostane druhú šancu –  ocitá sa na ulici plnom členov gangu, ktorí ho chcú zabiť a to všetko je natáčané na kamery. Ihneď získala povesť brutálnej hry a druhý diel dokonca najbrutálnejšej hry vôbec. Jeho Wii verziu ovládanú pohybom dokonca častovali výrazom vraždiaci simulátor.

manhunt1-2

JFK: Reloaded – 2004 – Atentát na amerického prezidenta J.F. Kennedyho nie je dodnes vyriešený a vedú sa okolo neho rôzne špekulácie. V krátkom voľne šíriteľnom JFK: Reloaded sa vžívate do úlohy pravdepodobného atentátnika Lee Harvey Oswalda a pokúšate sa rekonštruovať vraždu z roku 1963. Napríklad americký senátor Ted Kennedy označil tému za nechutnú. Ironicky, tvorcovia sa podľa vlastných slov vôbec nesnažili šokovať, iba dokázať tvrdenia komisie vyšetrujúcej tento zločin. Asi im to nebolo veľmi platné.

JFK

Super Columbine Massacre RPG! – 2005 – Známy masaker na Columbine High School sme už v našom článku spomínali. Super Columbine Massacre RPG vytvorený v programe RPG Maker prináša iný pohľad na tento zločin z pohľadu oboch vraždiacich študentov a jednu časť dokonca tvorí samotné peklo plné príšer z Dooma. Aj keď teda išlo čiastočne o fikciu  a bolo len na vás, koľko študentov pri akcii zabijete, stále išlo o veľmi citlivú tému, ktorá zákonite budila pozornosť.

1280x720-P6D

Punisher – 2005 – Známy komiksový  charakter síce priamo vychádzal z filmu z roku 2004 ale v skutočnosti s ním mal spoločnú asi len jednu scénu a hlas herca Thomasa Janea. Celkovo išlo o slušnú zábavu, ale zároveň pomerne nekompromisnú. V koži ústredného antihrdinu ste totiž mohli nepriateľov behom akcie bez problémov mučiť, či popravovať brutálnymi spôsobmi.  Tieto scény síce boli čiernobiele, ale to kontroverzie iba zmiernilo.

punisher1-1

Bully – 2006 – Rockstar si zachoval povesť aj teenagerskou verziou Grand Theft Auta. Už po vydaní sa na titul zosypala kritika, že glorifikuje násilníkov a zastrašovanie. Nehovoriac o tom, že hlavný hrdina mohol chodiť poza školu a z tohoto pohľadu hra asi nebola vnímaná ako vhodná pre mládež. V roku 2007 bola na Yahoo! Games zaradená do zoznamu TOP 10 najkontroverznejších hier všetkých čias. To je asi prehnané, ale už len preto ju nemôžeme vynechať.

Game Bully Scholarship Edition Full Untuk PC 2

Rapelay – 2006 – Japonská úchylná záležitosť, v ktorej ste stvárňovali stalkera, prenasledujúceho a neskôr znásilňujúceho matku a jej dcéru, pričom jedna z nich nebola plnoletá. Hra bola predmetom debát aj po troch rokoch, keď organizácia Equality Now dokonca tlačila na distribútora, aby hru stiahol z predaja v domácom  Japonsku.

512973

Mass Effect – 2007 – Spätne to môže pôsobiť vtipne, ale Mass Effect bol po vydaní skutočne osočovaný z všeličoho, pričom nič z toho nebola pravda. Napríklad aj z obsahovania znásilnenia či sodómie, alebo v rámci Fox News z toho, že v ňom môžete mať realistický sex a to takmer s kýmkoľvek. Televízia sa neskôr sama ospravedlnila za zavádzajúce tvrdenia údajne pochádzajúce z druhej ruky.  Čo takto si nabudúce niečo overiť dopredu?

Mass_Effect_3_Guide_LiaraT

V tretej časti článku sa presunieme až do súčasnosti a uzavrieme náš prehľad.

Komentuj!