Register

A password will be e-mailed to you.

Videohry už od úplných začiatkov museli neustále bojovať s neprajníkmi, ktorí im pripisovali rôzne negatívne zásluhy. Niektoré však vzbudzovali väčšie kontroverzie ako iné. My sa v našom viacdielnom článku pozrieme na zrejme najkontroverznejšie hry všetkých čias.

Gotcha1973 – Zrejme prvá výrazne kontroverznejšia záležitosť sa vykľula z arkádovky Gotcha a práve preto ju dávame do nášho zoznamu. Problém však nebol v samotnej hre, ale v niečom úplne inom. Neuveríte v čom. Gotcha totiž mala ružový panel s ovládaním s dvoma gombíkmi, ktoré ste museli stláčať – a údajne to pripomínalo ženské poprsie. Nuž…

gotcha2-copy

Custer’s Revenge – 1982 – V hre určenej pre Atari ste stvárňovali hrubo vykresleného generála Custera uhýbajúceho sa šípom a postupujúceho k nahej indiánskej žene priviazanej k stĺpu. Ak bol úspešný, tak s ňou mohol mať sex. Hlavná kontroverzia sa týkala predovšetkým toho, či bol dobrovoľný, alebo nie. Asi uznáte, že na tú dobu išlo o pomerne silnú kávu. Hra sa dokonca predávala za extrémne vysokú cenu – 49.95 $

maxresdefault

Leisure Suit Larry – 1987 – Larry sa prvýkrát objavil na PC v roku 1987 a nik súdny sa nemôže diviť, že sa objavuje v tomto zozname. Dobrodružstvá záletníka, no pritom smoliara Larryho síce boli podané s humorom,  no išlo obscénny humor  určený pre dospelých. Neskorší diel Magna Cum Laude s Larryho synovcom v hlavnej úlohe bol dokonca v Austrálii zakázaný. To sa už pritom písal rok 2004.

maxresdefault (1)

Wolfenstein 3D – 1992 – Z hľadiska hernej histórie jeden zo zásadných titulov na seba pútal pozornosť naozaj výrazne – nielenže obsahoval hromadu násilia, ale vyčítaná mu bola aj prezentácia nacizmu a v neposlednom rade aj účasť samotného Hitlera ako finálneho bossa.

14469

Mortal Kombat – 1992 –  Mortal Kombat sa od prvého dielu pýšil slušnou brutalitou, obzvlášť keď došlo na známe Fatality a veľa ľudí to nevedelo stráviť. Práve on zapríčinil, že média začali ešte viac rozoberať problematiku násilia v hrách,  čo neskôr viedlo k zavedeniu ratingového systému.  Táto séria naviac aj v prítomnosti neustále prekvapuje originálnymi úmrtiami, za ktoré by sa nehanbil  žiaden filmový splatter.

mk1

Night Trap – 1992 – Pokračujeme z hľadiska hernej histórie veľmi dôležitou hrou, ktorá taktiež podieľala na vzniku systému ESRB, rozdávajúcemu ratingy počítačovým hrám. Ide o FMV záležitosť natočenú skutočnými hercami a sleduje päť dievčat v osamotenom dome pri jazere. V dome sa však skrývajú upíri a vy ako členovia špeciálneho komanda ich máte zlikvidovať. Hra bola považovaná za násilnú, so sexuálnym podtextom. Dievčatá ste totiž mohli sledovať na kamerách a to aj v intímnejších situáciách. Pokiaľ ste však chceli Night Trap úspešne dohrať, tak ste si ich aj tak nemohli príliš užívať a kamery ste museli prepínať pomerne často. Aj vďaka negatívnej reklame sa napriek nie veľmi priaznivým hodnoteniam dostavil slušný finančný úspech.

maxresdefault (2)

Lethal Enforcers – 1992 –V zásade išlo o klasickú „shooting game“, ale problém bol v tom, že pozostávala z digitalizovaných fotografií. Takže ste vlastne strieľali do „živých terčov“. Možno sa to z dnešného pohľadu nezdá byť nič zásadné, avšak v dobe svojho vzniku patril Lethal Enformers k hrám podieľajúcim sa priamo na vzniku ESRB.

maxresdefault (3)

Doom – 1993 – Vedeli ste, že Doom bol svojho času nezmyselne vinený za masaker na Columbine High School? A nielen to. Extrémne násilie a satanizmus boli vyčítané mnohými odporcami počítačových hier. Doom bol vo svojej dobe hlavne v prvom rade prelomovou akčnou hrou z vlastného pohľadu, ktorá na dlhé roky ovplyvnila žáner, ale nálepka jednej z najkontroverznejších hier vôbec jej už zostala.

doom-4

Duke Nukem 3D – 1996 – Prvé trojrozmerné dobrodružstvo frajera pomenovaného Duke Nukem nielenže obsahovalo násilie, ale napríklad aj prostitútky, ktoré sa za istý obnos peňazí ukázali hore bez. Naviac ste ich mohli aj zabiť, za čo vás hra síce penalizovala respawnom väčšieho množstva nepriateľov, ale i tak to mnohým nebolo po chuti. Ironicky, spätná väzba hráčov, či ich rodičov nakoniec nebola zďaleka tak negatívna, ako sa zdalo podľa verejných ohlasov.

duke1

Carmageddon – 1997 – Priamou inšpiráciou bol filmový kult Death Race 2000 z roku 1975 v ktorom si zahrali napríklad David Carradine, alebo Sylvester Stallone. V hre nezáležalo na poradí v cieli, dôležité bolo akú ste napáchali škodu a koľkých ľudí ste prešli. Carmageddon bol prvou hrou zakázanou v Británii a v mnohých iných krajinách obsahovala miesto ľudí zombie so zelenou krvou.

carma-1-3

V druhej časti článku sa presunieme o niečo ďalej. Viete ktorá hra bola napríklad svojho času nazývaná vraždiacim simulátorom?  Čaká na vás aj pár ďalších faktov o vašich možno obľúbených hrách.

Komentuj!