Register

A password will be e-mailed to you.

Warning: A non-numeric value encountered in /data/4/c/4c61c55f-4e60-4a5d-9bfc-e3af3cf5bb5f/somhrac.sk/web/wp-content/themes/valenti/library/core.php on line 1606

Hrávate prevažne jazdné simulátory? Baví vás pocit reality pri virtuálnom šoférovaní? Chcete svoj herný zážitok posunuť ďalej a máte pocit, že vám váš momentálny ovládač/klávesnica už nestačí? V tom prípade pre vás máme riešenie…

Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali kladne, čítajte ďalej. Ak skutočne patríte k tým, ktorí nedajú dopustiť na kvalitný herný jazdný simulátor, herný ovládač v podobe volantu vám môže značne zlepšiť celkový zážitok z hrania.

Logitech G920 Driving Force  – Úvod, technické špecifikácie, balenie – prečo premýšľať o volante?

V dnešnej recenzii si predstavíme herný ovládač v podobe volantu od známeho výrobcu Logitech. Síce Logitech uviedol tento volant na trh už v minulom roku, vzhľadom na ponuku konkurencie ho stále považujem za jeden z najnovších na trhu. Poďme sa pozrieť na technické špecifikácie dnes recenzovaného hardvéru:

Modelové označenie volantu Logitech G920 Driving Force
Systémové požiadavky XBOX ONE

Windows® 8.1, Windows 8, alebo Windows 7

Internetové prepojenie a minimálne 150MB voľného miesta na disku.

Obsah balenia Volant

Pedále

Napájací adaptér

Užívateľský manuál

Volant Rotácia: 900 stupňov

Hall-effect senzor

Dvojitý Force Feedback motor

Ochrana proti prehriatu Force Feedback motorov

Výška: 270 mm (10.63 in)

Dĺžka: 260 mm (10.24 in)

Šírka: 278 mm (10.94 in)

Hmotnosť bez kabeláže: 2.25 kg (4.96 lb)

Pedále Nelineárny brdzový pedál

Patentový systém uchytenia

Texturovaná podpera pre nohy

Automatická kalibrácia

Výška: 167 mm (6.57 in)

Dĺžka: 428.5 mm (16.87 in)

Šírka: 311 mm (12.24 in)

Hmotnosť bez kabeláže: 3.1 kg (6.83 lb)

Tento volant bol navrhnutý a vyrobený pre konzolu Xbox One. Napriek tomu ho možno bez problému použiť aj na PC. Potrebných 150MB v špecifikáciách predstavuje miesto na disku, ktoré zaberie ovládací softvér v prípade pripojenia volantu k PC.

g920-racing-wheel

Okrem samotného volantu nájdeme v balení aj pedále, a samozrejme, nechýba ani kabeláž potrebná na prepojenie kompletu. Balenie je spracované tak, ako tomu býva pri produktoch od Logitech vždy. Potlač je prehľadná, jej grafika moderná, a komponenty v balení sú dodatočne chránené pred poškodením pri preprave. Pevnosť samotného balenia naznačuje, že produkt sa k vám skutočne dostane v pôvodnom stave bez poškodenia, aj keby s krabicou hrali páni z kuriérskej služby curling…

Logitech G920 Driving Force – Metodika testovania, testované hry, nastavenie volantu

Volant som testoval na konzole Xbox One. Samozrejme, nebol by problém zapojiť volant k PC, no väčšinu hier vlastním pre Xbox One, a tak sa platforma vybrala v podstate sama. Volant som testoval na viacerých tituloch, primárne však na Forze Horizon 2, Forze Motorsport 5, Forze Motorsport 6 a Project CARS.

2627139-projectcars_14758653283_3aa9735c74_o_1407494029-2

V prvom rade by som rád skonštatoval, že všetky menované hry boli plne kompatibilné s volantom. Nebolo potrebné žiadne dodatočné nastavovanie, ani nič podobné. Samozrejmosťou zostáva možnosť nastavenia jednotlivých tlačidiel a ostatných ovládacích prvkov priamo v menu danej hry. Môžete si tak veľmi jednoducho nastaviť individuálne profily pre každú hru zvlášť, čo je viac než vhodné.

694f717d-e237-484a-99d6-348415357660

Volant treba v prvom rade zapojiť. Ak nie ste technický typ človeka, nezúfajte, obrázkový návod ako z učebnice pomôže. Zapojenie je však skutočne jednoduché a naozaj si nemyslím, že by sa našiel niekto, kto by to nezvládol aj bez návodu.

022cebbb-0935-49ab-af8a-dce24a924693

Po prepojení je dôležité samotné rozmiestnenie prvkov. K volantu som dostal na testovanie aj manuálnu prevodovú páku, ktorá sa predáva samostatne. Umiestnenie prvkov je skutočne kritické a naozaj bude potrebné, aby ste k dispozícii mali:

  • pevný, ideálne aj stabilný stôl
  • koberec pod stolom, poprípade stôl opretý o stenu
  • asi pol hodinu času

Herný zážitok dokáže zlepšiť kadečo, no rovnako to platí aj pre zhoršenie. Stačí, ak nebudete schopní dostatočne zaprieť konzolu s pedálmi o podložku či stenu a máte problém. Problém, ktorý vám značne zníži komfort pri hraní. Volant sa zasa potrebuje poriadne zahryznúť do stolovej dosky. Ak teda nevlastníte playseat, kde sa všetky menované problémy anulujú. Na moje prekvapenie bola aj tá najzákladnejšia doska z najlacnejšieho stolu z IKEA príliš hrubá na osadenie volantu. Musel som teda mierne experimentovať, no po viacerých iteráciách sa mi podarilo celú zostavu rozložiť k mojej spokojnosti.

Poďme sa jednotlivo pozrieť na komponenty celého kokpitu.

Logitech G920 Driving Force – Volant, pedále, prevodová páka

Volant

Volant je spracovaný z kvalitnej oceľovej konštrukcie, ktorej sekunduje pohodlné polstrovanie. Vizuálne pripomína skutočný volant zo šporových automobilov. Nájdeme na ňom však samozrejme špecifické prvky, ktoré jednoznačne odlišujú skutočný volant od ovládača.

g920-racing-wheel (1)

Ihneď pri prvom pohľade zaujme centralizované logo Logitech, ktoré je za pomoci šiestich imbusových skrutiek spojené s telom volantu. Tieto skrutky zároveň slúžia na prichytenie hlavného hriadeľa o telo volantu. Po okrajoch loga nájdeme dva ovládacie prvky, presne tam, kde ich nájdete aj na svojom Xbox One ovládači. Ich funkcionalita je taktiež absolútne rovnaká. Pod logom sa nachádza logo Xboxu, ktoré slúži ako tlačidlo zapnutia, či vypnutia samotného volantu. Ostatné prvky, až na zadné tlačidlá, sú rozložené tak, ako to poznáte zo svojho ovládača Xbox One. S určitosťou ste si všimli zadné lopáriky, ktoré imitujú prvok, ktorý sa v reálnych automobiloch používa na sekvenčné radenie rýchlostí. Na to isté slúžia na tomto volante, a tak si môžete naplno vychutnať jazdu so sekvenčnou prevodovkou.

g920-racing-wheel (2)

Cez hriadeľ je volant spojený so základňou, kde nájdeme dvojicu force feedback motorov. Tie sa starajú o simuláciu spätnej odozvy volantu, a to tak, aby sa simulácia čo najviac podobala realite. O kvalite samotnej odozvy si ešte povieme neskôr.

g920-racing-wheel (4)

Pedále

Časť, na ktorej sú umiestnené pedále je pevne vyskladaná a drží na podložke skutočne dobre. Nemožno opomenúť fakt, že v skutočnosti je vždy lepšie umiestniť konzolu s pedálmi oproti stene pre maximálnu stabilitu. Konzola však ponúka možnosť vysunutia špeciálnej špicatej časti, ktorá zabezpečí dostatočný grip na kobercoch.

g920-racing-wheel (6)

Prevodová páka

Samotná páka, aj keď sa predáva separátne, presne kopíruje dizajn celej zostavy a plynulo ho dopĺňa. Manuálna šesť stupňová páka je umiestnená v konzole kopírujúc tú, ktorú nájdete aj v skutočných automobiloch. Prechod medzi polohami je však o niečo kratší, ako býva zvykom. Páka pôsobí dosť plastovo a lacno oproti zvyšku. Napriek tomu som pri používaní nemal problém so stabilitou.

g920-racing-wheel (4)logitech-driving-force-shifter-gear-shift-for-g29--g920-gajo-178-54580-2

Jediný nedostatok, ktorý môže v praxi prekážať, je len šestica manuálnych prevodových stupňov. Vo Forze mám vo svojej kolekcii viacero tátošov, ktorých posledná číslovka prevodového stupňa končí na sedmičke. V takomto prípade jednoducho nemožno na páke zaradiť posledný stupeň, a využiť tak maximálny potenciál na dlhočizných rovinkách. Našťastie možno plynule prepínať medzi manuálnym a automatickým radením za volantom. Sekvencia okamžite zareaguje na podnet od páky za volantom a preradí na vyšší prevodový stupeň.

Logitech G920 Driving Force – Praktická skúsenosť

Priznám sa, na test som sa skutočne tešil. Volant po vizuálnej stránke vyzerá fantasticky, to nemožno poprieť. Ale ani na krásne auto sa nechcete len pozerať. Zapojil som tak zostavu volantu, pedálov, prevodovej páky k Xbox One a test sa mohol začať.

g920-racing-wheel (5)

Najviac som mal jednoznačne odjazdené vo Forze Horizon 2. Práve v tejto open worldovej exluzivitke pre Xbox sa mi naviac osvedčilo použitie tejto periférie. Človek si vie jednoducho len tak jazdiť po okrese, vypeckovať muzičku a užívať si bublanie svojej V8mičky v GTčkovom Mustangu. Pri free drive oceníte pokročilé možnosti ovládania vozidla a skutočne realistický force feedback, ktorý simuluje odozvu volantu na situáciu, ktorá sa vám odohráva pod kolesami.

Celkovo však prenesením reality do jazdného modelu force feedback značne zvyšuje náročnosť na ovládanie automobilu. Ak ste zvykli dať kolo za minútu desať, pri prvom kontakte s volantom to tak určite nebude, zajazdíte podstatne horší čas. Netvrdím však, že je extra komplikované naučiť sa využiť výhody reálneho volantu. Chce to len cvik, človek sa veľmi rýchlo poučí zo svojich chýb a volant začne natívne vnímať ako nástroj, a nie ako prekážku.

g920-racing-wheel

Čo sa týka ovládania, nemám námietky. Široký záber volantu len umocňoval dojem z jazdy, i keď ste z neho v praxi využili tak pätinu. Plný záber ocenia skôr hráči Euro Truck simulátoru a podobne. Citlivosť samotného volantu a jeho odozva je skutočne extrémne rýchla. V tomto ohľade nie je čo kritizovať. Oceňujem kvalitné kovové lopáriky za volantom slúžiace na sekvenčné radenie rýchlostí.

Pedále integrujú plnú sadu tak, ako to poznáme z automobilov s manuálnou prevodovkou. Spojka, brzda, plyn – nič nechýba. Záber spojky je plynulý a pomerne ľahký. Plynový pedál pôsobí podobným dojmom, i keď kladie o niečo väčší odpor. Najtuhšia je brzda. Tá je skutočne veľmi tuhá a bez dodatočnej kalibrácie v rámci nastavenia hier aj pri veľmi silnom stlačení pôsobila tak na 10%. Našťastie možno tento ovládací prvok prekalibrovať na potrebné nastavenia.

g920-racing-wheel (3)

Páka fungovala dobre. Radenie je však prikrátke a pôsobí pomerne arkádovo. I tak páka veľmi pozitívne umocňuje zážitok z hry. Ako som už spomenul, chýbala mi možnosť zaradenia siedmeho stupňa. K dispozícii je šesť stupňov hore, a spiatočný prevodový stupeň.

Logitech G920 Driving Force – Záver

Až na drobnosti som bol s volantom spokojný. Skvelo prispel k zážitku z hrania, a práve na toto podobné ovládače slúžia. Páčilo sa mi spracovanie, ovládanie, kvalita prevedenia, dizajnová stránka volantu, praktická skúsenosť s volantom, no a celkovo ten pocit, že človek drží reálny volant a môže si vyskladať vlastný kokpit aj u seba doma.

Ľahké konštrukčné nedostatky typu slabý rázvor uchytávacieho mechanizmu, lacno pôsobiaca prevodová páka, či veľmi tuhý brzdový pedál, ktorý bolo treba dodatočne kalibrovať, ma len utvrdzujú v tom, že Logitech G920 Driving Force s istotou uspokojí aj náročnejšieho hráča, ktorý mal v minulosti skúsenosti s volantmi od konkurencie. Tá je momentálne, konkrétne pre Xbox One, pomerne slabá a až na u nás dostupných pár modelov, ktoré spočítam na prstoch jednej ruky, neponúka vhodnejšiu alternatívu.

g920-racing-wheel

Ak ešte stále váhate, nemáte nad čím. V kombinácii s vhodným raceseatom, bude G920 Driving Force pevným základom pre váš domáci jazdný simulátor.

Logitech G920 Driving Force - Jazdný simulátor u vás doma
Logitech G920 Driving Force je mimoriadne kvalitný volant. S istotou uspokojí aj náročnejšieho hráča, ktorý mal v minulosti skúsenosti s volantmi od konkurencie a tým pádom sa dá iba odporúčať
Pozitíva
  • Vynikajúce spracovanie samotného volantu
  • Viac než príjemné ovládanie
  • Dizajnová stránka
Negatíva
  • Ľahké konštrukčné nedostatky
4.8Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)

Komentuj!