Register

A password will be e-mailed to you.

O profesionálnych hráčoch, ktorí sa postupne začali priznávať k užívaniu podporných látok, sme vás informovali v článku “Progaming je presiaknutý dopingom“. Neuplynula tak dlhá doba a znepokojenie v kuloároch kompetentných, bojujúcich proti užívaniu zakázaných substancií, prináša prvé ovocie. Electronic Sports League, v skratke ESL, je jedna z najväčších, ak nie vôbec najväčšia organizácia zastrešujúca státisíce profesionálnych hráčov po celom svete. ESL One Cologne, blížiaca sa progamingová udalosť roka, v ktorej budú bojovať tie najlepšie Counter Strike: GO tímy, zavedie po prvý raz náhodné testy hráčov na podporné látky a.k.a drogy, ktoré by mohli nepriamo zlepšovať výsledky hráčov.

“Našim hlavným cieľom je udržať naše turnaje v duchu “fair-play” a zároveň sa chceme snažiť o zachovanie určitej integrity. Tento krok je pre budúcnosť ESL a ostatných progamingových udalostí veľmi dôležitý a pre pokrok je nevyhnutný. Podľa nás je tento krok síce malý krok, no v konečnom dôsledku pomôže celej tejto obrovskej komunite,” dodáva šéfka komunikácie pre ESL, Anna Rozwandowicz.

15729-iem-katowice-2014-2

ESL One Katowice 2015

Kontroly sa na hráčoch budú vykonávať kožnými testami, no ESL chce zaviesť aj testy zo slín, ktoré budú vykonávané náhodne, takže žiaden hráč si nemôže byť istý, či nebude otestovaný. Čo všetko je vlastne zakázané a brané ako dopingová látka? WADA = World Anti-Doping Agency má na svojej stránke rozsiahly zoznam dopingových látok, medzi ktorými sa nachádza napríklad skupina Anabolických Steroidov, Kokaínu, Marihuany a samozrejme obľúbeného Adderallu, ktorý zlepšuje pozornosť a reakcie. Zaujímavosťou je, že ak budete mať od lekára predpis na akúkoľvek z týchto látok, resp. že ju musíte užívať, tak z turnaja vyradení nebudete. Marihuanu napríklad nemôžete užívať iba počas trvania turnaja, ak ju však budete užívať mimo, alebo pred turnajom, vylúčení z turnaja takisto nebudete.

Akým postihom budú hráči čeliť, ak ich načapajú s trávou v ústach, poprípade ihlou v ruke? Z tých ľahších trestov to bude napríklad odobratie určitej sumy z prípadnej finančnej výhry alebo odobratie turnajových bodov. Z tých už nie až tak príjemných trestov to môže byť diskvalifikácia, poprípade zákaz zúčastňovania sa ESL turnajov až na dva roky.Každý trest bude samozrejme závisieť od individuálneho nálezu drog u jednotlivca a ESL dodáva, že anonymita obvinených hráčov bude zachovaná.

Tak čo hráči, aký je váš názor? Je podľa vás v poriadku, ak je progaming nasiaknutý drogami alebo by sa mala táto komunita prečistiť od takýchto hráčov?

Komentuj!